Начало Основна линия Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза управителят на Белодробната болница в Бургас
7225
България

Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза управителят на Белодробната болница в Бургас

През последните години се наблюдава увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но въпреки това честотата на заболеваемост остава много ниска. Туберкулозата в България е почти заличена, но все още се среща. Заболелите през 2013 г. са били около 23 на 100 000 души население, а през 2023 г. техният брой вече е 13 на 100 хиляди.Това каза в интервю пулмологът д-р Евелина Трошанова, управител на Специализирана болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас.

| 16 Септември 2024, 07:00 ч.
Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза  управителят на Белодробната болница в Бургас
Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза управителят на Белодробната болница в Бургас
Снимка © д-р Евелина Трошанова / личен

През последните години се наблюдава увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но въпреки това честотата на заболеваемост остава много ниска. Туберкулозата в България е почти заличена, но все още се среща. Заболелите през 2013 г. са били около 23 на 100 000 души население, а през 2023 г. техният брой вече е 13 на 100 хиляди. Това каза в интервю пулмологът д-р Евелина Трошанова, управител на Специализирана болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас.

В Ямбол на 20 септември ще бъде открит новоизграден скейт парк. Събитието ще е съпроводено с шоу от 17:30 часа. Ще има демонстрации на екстремно каране с участието на едни от най-добрите у нас майстори на ролери, кънки, специални велосипеди, скутери, тротинетки, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Предвидени са и награди за най-добър трик. За настроението ще се погрижи диджей Снаки – Силвия Иванова. Част от парка ще бъде изрисуван от Паола Делфин от Мексико, Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, както и художниците от Super G Team – Даниел Дубаров и Николай Димитров.

Паркът е на терен от 1206 кв. м до бившата бонбонена фабрика в града, който беше запустял от години. Проектът е на стойност близо 633 хил. лева. Половината от тях бяха осигурени от спортното министерство по национална програма, а останалите &

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов увери днес депутатите в 50-ото Народно събрание, че служебното правителство не предвижда закриване или приватизиране на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това свое изказване той направи в рамките на парламентарното си изслушване, заедно със служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на извънредно заседание на парламента. Темата на изслушването му беше свързана с предлаганите от Министерството на енергетиката (МЕ) промени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и добавянето на глава "РиПауърИЮ" (RepowerEU). 

"Още като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" съм против приватизацията или отделянето на Българския енергиен холдинг (БЕХ) от рамката на българската енергетика", посочи министърът. 

Той беше принуден да разясни ситуацията около бъдещето пред БЕХ с оглед предлага

Великотърновци се обединяват в подкрепа на своята съгражданка Ася Смолецова с голям благотворителен концерт, който ще се състои на 18 септември от 19:00 часа пред паметника „Асеневци“, съобщиха организаторите.

Благотворителният концерт в подкрепа на 43-годишната майка на две деца Ася Смолецова, която се бори с раково заболяване и е настанена в клиника в Турция, се осъществява от инициатори и приятели, с подкрепата на Община Велико Търново.

В концерта ще участват носителките на десетки награди Яница Русева и Кристина Енчева. Младият пианист Александър Момински, вокална група „Песни и приятели“, както и формацията „Фолклорна палитра Стойчеви“. Водещи на благотворителната инициатива ще са две приятелки на Ася Смолецова – Диана Найденова и Савка Янакиева. Организаторите призовават великотърновци да покажат, че са с щедри и съпричастн

Започнала е подготовката за 11-ото издание на националния туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ и вече са изпратени официални покани към всички училища в региона. Всяка година в първата неделя на октомври стотици извървяват пътя от Национален парк-музей „Самуилова крепост“ до с. Ключ, а походът се организира от сдружението „Млад планинар“ в Петрич, каза ръководителят на сдружението Гергана Сандъкчиева. 

Маршрутът върви успоредно на крепостната стена, някога изградена от войската на цар Самуил, за да спре навлизането на византийците и превземането на българските територии. Той е с дължина близо шест километра, но по него няма стръмни или трудни участъци. Миналата година в похода се включиха над 700 човека, като най-малките участници бяха едногодишни деца, а най-възрастният беше на 77 години.

Тази година походът е п

Община Шумен планира да извърши поредно за годината пръскане против комари в края на тази седмица, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. 

На 20 срещу 21 септември, от 22:00 до 6:00 часа, ще се проведе имагоцидна обработка на комари в Шумен, в кв. „Дивдядово“, на туристическите заслони на Шуменското плато, включително в районите на паметника „Създатели на българската държава“ и на Шуменската крепост на платото. Обработките ще са с агрегати за топъл и студен аерозол, като ще се използва препаратът „Цитрол 10/4 УЛВ“, отбелязват от общинския пресцентър.

Оттам уточняват, че при неблагоприятна метеорологична обстановка, валежи или силен вятър, третирането ще се извърши на 21 срещу 22 септември.

Собствениците на пчелини са длъжни да предприемат мерки по опазването на пчелните семейства от отравяне чрез покриване или з

България е сред първите страни в света при понижаване тежестта на туберкулозата сред обществото, каза още тя. Честотата на заболеваемост от туберкулоза в Румъния е 120 на 100 000 души население, а в Грузия, Армения, Таджикистан и Узбекистан броят на заболелите е малко над 1000 на 100 000 души.

До този момент новооткритите случаи на туберкулоза в Бургаска област са 32, с 16 по-малко в сравнение с миналата година – 48 случая, посочи д-р Трошанова. Тя очаква до края на годината да бъде достигнат миналогодишния брой, но посочи, че няма място за безпокойство, като припомни, че предходни години потвърдените случаи на туберкулоза са били над 100.

Приети за лечение пациенти в Белодробната болница в града

До края на август в Белодробната болница в Бургас са изследвани 280 пациенти, като 59 от тях са приети за лечение, посочи д-р Трошанова. Сред приетите потвърдените случаи на заразени с COVID-19 са седем, с туберкулоза – 12, а с пневмония са 15. По думите малко над 21 % са хоспитализираните от всички изследвани пациенти в лечебното заведение за този период. Някои от пациентите лежат в болницата за втори път, допълни тя.

Припомняме, че по данни на Регионалната здравна инспекция в Бургас потвърдените случаи на заразени с COVID-19 в Бургаска област за юни са девет, а за юли – 24. За август месец са потвърдени 87 случая на заразени с COVID-19, а в първата седмица от септември случаите са 22, като двама са починали, сочи справка на интернет страницата на РЗИ – Бургас.

Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. На днешното заседание „За“ гласуваха двама народни представители, „Против“ – шестима. Двама дадоха вот „Въздържал се“.

Законопроектът е внесен от Костадин Костадинов от „Въздраждане“ и група народни представители. 

(следва)

Търговищкият окръжен съд пусна под парична гаранция бившия кмет на Омуртаг Ешреф Ешрефов, обвинен в участие в организирана престъпна група. Съдебният състав уважи искането на защитата за изменение на мярката за неотклонение „Домашен арест“ в по-лека на Е. Е. и постанови „Парична гаранция“ в размер на 20 хиляди лева, съобщи говорителят на Окръжния съд в Търговище Десислава Здравкова. 

От институцията припомнят, че Е. Е. е привлечен като обвиняем за това, че от началото на 2019 година е участвал в организирана престъпна група в Омуртаг и на територията на общината с цел извършване, съгласувано в страната, на престъпления по служба, за които е предвидено наказание „Лишаване от свобода” повече от три години. Групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица, посочват от съда.

Съдебният състав счита, че към момента пр

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Добрич през второто тримесечие на 2024 година е 31, а новопостроените жилища в тях са 44. Спрямо второто тримесечие на 2023 година сградите са с 6 повече или с 24 на сто, а жилищата в тях намаляват с 9, или със 17 на сто, показват предварителни данни на Националния статистически институт, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 54,8 на сто, а с тухлена са 25,8 на сто. 

От отдел "Статистически изследвания - Добрич" обясняват, че област Добрич е на девето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Най-висок е делът на новопостроените жилища с четири стаи - 45,5 на сто, следван от тези с три стаи - 31,8 на сто.

Общата полезна площ на новопостр

Под надзора на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив продължават следствените действия по разследване и установяване на причините за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 ZA в авиобаза „Граф Игнатиево“, при която вчера загинаха двама военни пилоти. Назначена е съдебно-медицинска експертиза, съобщиха от прокуратурата. 

При извършен оглед на местопроизшествието е открита и иззета т.нар. черна кутия на самолета, която е предоставена за изготвянето на експертиза. Иззета е цялата документация, свързана с планирането и осъществяването на полета, както от авиобаза „Граф Игнатиево“, така и от базата в Долна Митрополия. Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на учебно-бойния самолет непосредствено преди катастрофата. 

Продължават разпитите на свидетели и на длъжностни лица от Въоръжен

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Няма случаи на чисти ковидни пневмонии в болницата, посочи пулмологът. Сред усложненията при приетите за лечение пациенти са наблюдавани обостряне на хронични заболявания, хроничен бронхит, белодробен емфизем и увеличаване на симптомите при пациентите с астма.

Случаите на пациенти с комбинация от COVID-19 и туберкулоза са седем, като лечението се провежда едновременно в рамките на десет дни, каза д-р Трошанова. Тази година е наблюдаван и случай на носител на вируса на ХИВ с туберкулоза, каза още пулмологът.

Процедура по приемане и лечение в болницата

Всеки пациент е задължен първо да му бъде направен бърз антигенен тест за COVID-19, каза пулмологът. По време на грипна вълна се правят комбинирани бързи антигенни тестове за откриване на коронавирус или грипен вирус тип А и тип Б, уточни тя.

Много често пациентите биват изпратени от друг медицински специалист с конкретни съмнения, каза тя и допълни, че пулмолозите преценяват дали пациентът да бъде приет за лечение в Белодробната болница. Ако няма да бъде приет, пациентът се изписва за домашно лечение с медикаменти.

Хоспитализираните пациенти с потвърден COVID-19 вирус се изолират от нековидните в специално отделение, където остават под наблюдение за седем дни, посочи д-р Трошанова.

Към лечението на пациенти с COVID-19 се използват антибиотици за въздействие върху вирусната репликация и срещу образуване на кръвни съсиреци, както и прием на Витамин С. Нековидните пациенти се лекуват съобразно заболяването със съответните медикаменти и алгоритъм на лечение от два до три месеца престой, уточни д-р Трошанова.

Разкриване на ковид отделение

В средата на юли се наложи да открием ковид отделение с капацитет от десет легла, каза специалистът. В рамките на седмица бяха заети седем от леглата, затова от болницата предоставихме още осем легла, уточни тя. По думите са предприети всички необходими мерки за отделяне на ковид потвърдените пациенти с нековидните.

„По време на ковид пандемията бе открито Отделението за коровирусната инфекция към болницата на 13 август 2020 г. и през април 2023 г. то бе закрито. За този период са лекувани 996 души. Въпреки закриването, продължаваме да лекуваме заразени с вируса пациенти“, посочи управителят на СБАЛПФЗ - ургас.

Д-р Трошанова припомни, че от 1 юли спира функционирането на Националната система за борба с COVID-19, както и на Единния информационен портал – coronavirus.bg, като случаите на COVID-19 ще се съобщават веднъж седмично. По думите положителни резултати от направените в болницата бързи антигенни тестове се изпращат на РЗИ – Бургас, които обработват информацията. Регионалните здравни инспекции единствено могат да кажат дали антигенната проба е положителна или отрицателна, докато Националният център по заразни и паразитни болести в София може да даде подробна информация за теста, уточни д-р Трошанова.

Симптоми на новия вариант на COVID-19 

Новата коронавирусна инфекция няма нищо общо с предходната, заяви пулмологът. Новият COVID-19  е сравнително лек, докато първият предизвикваше т.нар. мозъчна мъгла - постковид синдром, характерен с по-слаба концентрация, лесна раздразнителност, разсеяност и паметови затруднения, обясни тя. Други синдроми на пациентите, преболедували „дългия COVID-19“, са задух, продължаваща кашлица, ставни и мускулни болки, както сърдечносъдови оплаквания и нарушение в бъбречните и чернодробни показатели.

Често срещани симптоми за новия вариант са суха продължителна кашлица с болки в гърлото, хрема и сълзене на очите, температура до 37,5 градуса, втрисане и главоболие. Възможно е да има и гастроентериална симптоматика, уточни д-р Трошанова.

Последствията от ковид пандемията

Коронавирусната инфекция вирее от хилядолетия, като вирусът се модифицира постоянно, каза пулмологът. Противовирусните препарати и ваксините подпомогнаха за справянето с бързото разпространение на вируса по време на пандемията през 2020 г., но въпреки това щамовете продължават да мутират, поясни д-р Трошанова.

По време на пандемията голяма част от здравните специалисти напуснаха своята професия поради паниката, страха и липсата на достатъчно предпазни средства срещу COVID-19, каза управителят на СБАЛПФЗ - Бургас. Липсата на умения за справяне с пандемията също оказа натиск върху лекарите и медицинските сестри, уточни тя.

Днес медицинският персонал е много по-информиран за вируса и имат натрупан опит, посочи д-р Трошанова. По думите медиците осъзнават отговорността за здравето на своите пациенти, което могат да гарантират, когато „самите те предпазят себе си“.

Изграждане на университетски корпус към лечебното заведение

Очаква се този месец да започнат строително-монтажните работи по изграждането на нов корпус на територията на Белодробната болница в Бургас, всички административни задължения са изпълнени, съобщи д-р Трошанова. Корпусът ще бъде и университетска база към болницата. Тя припомни, че през октомври 2023 г. Община Бургас получи лиценз за изграждане на университетски крпус към СБАЛПФЗ в града. Предоставени са финансови средства от държавния бюджет в размер от 4,1 млн. лева, обяви специалистът.

Корпусът ще има допълнителни помещения за медицинска дейност и лекционни зали за обучение на специализанти. На първия етаж ще бъдат разположени, регистратура, лекарски и манипулационни кабинети, чакалня, както и административна част. Лекционните зали ще бъдат на второто ниво. Базата ще се намира на мястото на вече изградената поликлиника. Ще има и обособена градинска част със зона за отдих.

Към дейностите се предвижда и цялостен ремонт на основната сграда на лечебното заведение. Тя е строена през 1926-1928 г. като структура за лечение на малария и има статут на паметник на недвижимото културно наследство.

Миналата година Белодробната болница в Бургас получи акредитация за следдипломна специализация за придобиване на специалност в системата на образованието в частност по пневмология и фтизиатрия, съобщи д-р Трошанова.

Седмица на отворените врати в Белодробната болница

Безплатни изследвания и консултации за туберкулоза ще се извършват в СБАЛПФЗ в Бургас. В периода от днес до 20 септември болницата обяви Седмица на отворените врати, в която всеки желаещ може безплатно да се консултира, а по преценка на лекар и да му бъдат извършени конкретни лабораторни изследвания и манипулации, каза по-рано този месец д-р Евелина Трошанова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Работна среща за водоснабдяването на община Трявна инициира областният управител Мария Башева във връзка с искане на кмета на общината за осигуряване на финансов ресурс за актуализ ...
Община Ивайловград е реализирала над 832 хил. лв. приходи от общинско имущество през 2023 г., показва отчет на местната администрация
Община Ивайловград е реализирала приходи в размер на 832 288 лева от разпореждане с общинско имущество през 2023 година, което е 107 процента от планираното. Това показва отче ...
Партиите и коалициите се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии в Свищов
В Свищов парламентарно представените партии и коалиции в 50-ото Народно събрание се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии за предстоящите парламентарни избори, ...
Метеорологичните условия в Търговищко са предпоставка за добра реколта от грозде, посочва производител от региона
Метеорологичните условия в Търговищко са предпоставка за добра реколта от грозде, посочва производителят от региона Петко Матеев. Той обработва над 7100 дка лозя, реколтата от коит ...
Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за депутати в Разград, съобщи Бейтула Сали от структурата на ДПС в Самуил
Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за народни представители в Разград. Това съобщи пред журналисти Бейтула Сали от структурата на ДПС в Самуил.  Поче ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Работна среща за водоснабдяването на община Трявна инициира областният управител Мария Башева във връзка с искане на кмета на общината за осигуряване на финансов ресурс за актуализ ...
Без тежки инциденти и пътнотранспортни произшествия премина Денят без загинали на пътя, отчетоха от полицията в Перник
Специализирана полицейска акция се проведе на територията на цялата Пернишка област във връзка с 18 септември- Денят без загинали на пътя. Това съобщи Венцислав Алексов, говорител ...
Ръководството, начело с почетния председател Ахмед Доган, стартирахме консултациите за кандидат-депутатските листи по региони, каза Джевдет Чакъров
Днес ръководството, начело с почетния председател Ахмед Доган, стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите по различните региони. Това каза пред журналисти председа ...
Българската подкрепа за Украйна в продължаващата руска агресия беше във фокуса на среща на министър Иван Кондов и посланик Олеся Илашчук
Българската подкрепа за Украйна в условията на продължаващата руска агресия беше във фокуса на срещата на служебния министър на външните работи Иван Кондов и посланикът на Украйна ...
Възможните терени, на които да се изгради нова концертна зала в София, бяха обсъдени на среща в президентството
Възможните терени, на които да се изгради нова концертна зала в София, така че тя да бъде достъпна за максимален брой любители на изкуството и да бъде съобразена със спецификите на ...
Тикер в 19:48 ч.
Работна среща за водоснабдяването на община Трявна инициира областният управител ...
Начало Основна линия
7225
България

Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза управителят на Белодробната болница в Бургас

През последните години се наблюдава увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но въпреки това честотата на заболеваемост остава много ниска. Туберкулозата в България е почти заличена, но все още се среща. Заболелите през 2013 г. са били около 23 на 100 000 души население, а през 2023 г. техният брой вече е 13 на 100 хиляди.Това каза в интервю пулмологът д-р Евелина Трошанова, управител на Специализирана болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас.

| 16 Септември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза  управителят на Белодробната болница в Бургас
Наблюдава се увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но честотата на заболеваемост е много ниска, каза управителят на Белодробната болница в Бургас
Снимка © д-р Евелина Трошанова / личен

През последните години се наблюдава увеличаване на тежките случаи на туберкулоза у нас, но въпреки това честотата на заболеваемост остава много ниска. Туберкулозата в България е почти заличена, но все още се среща. Заболелите през 2013 г. са били около 23 на 100 000 души население, а през 2023 г. техният брой вече е 13 на 100 хиляди. Това каза в интервю пулмологът д-р Евелина Трошанова, управител на Специализирана болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас.

В Ямбол на 20 септември ще бъде открит новоизграден скейт парк. Събитието ще е съпроводено с шоу от 17:30 часа. Ще има демонстрации на екстремно каране с участието на едни от най-добрите у нас майстори на ролери, кънки, специални велосипеди, скутери, тротинетки, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Предвидени са и награди за най-добър трик. За настроението ще се погрижи диджей Снаки – Силвия Иванова. Част от парка ще бъде изрисуван от Паола Делфин от Мексико, Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, както и художниците от Super G Team – Даниел Дубаров и Николай Димитров.

Паркът е на терен от 1206 кв. м до бившата бонбонена фабрика в града, който беше запустял от години. Проектът е на стойност близо 633 хил. лева. Половината от тях бяха осигурени от спортното министерство по национална програма, а останалите &

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов увери днес депутатите в 50-ото Народно събрание, че служебното правителство не предвижда закриване или приватизиране на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това свое изказване той направи в рамките на парламентарното си изслушване, заедно със служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на извънредно заседание на парламента. Темата на изслушването му беше свързана с предлаганите от Министерството на енергетиката (МЕ) промени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и добавянето на глава "РиПауърИЮ" (RepowerEU). 

"Още като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" съм против приватизацията или отделянето на Българския енергиен холдинг (БЕХ) от рамката на българската енергетика", посочи министърът. 

Той беше принуден да разясни ситуацията около бъдещето пред БЕХ с оглед предлага

Великотърновци се обединяват в подкрепа на своята съгражданка Ася Смолецова с голям благотворителен концерт, който ще се състои на 18 септември от 19:00 часа пред паметника „Асеневци“, съобщиха организаторите.

Благотворителният концерт в подкрепа на 43-годишната майка на две деца Ася Смолецова, която се бори с раково заболяване и е настанена в клиника в Турция, се осъществява от инициатори и приятели, с подкрепата на Община Велико Търново.

В концерта ще участват носителките на десетки награди Яница Русева и Кристина Енчева. Младият пианист Александър Момински, вокална група „Песни и приятели“, както и формацията „Фолклорна палитра Стойчеви“. Водещи на благотворителната инициатива ще са две приятелки на Ася Смолецова – Диана Найденова и Савка Янакиева. Организаторите призовават великотърновци да покажат, че са с щедри и съпричастн

Започнала е подготовката за 11-ото издание на националния туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“ и вече са изпратени официални покани към всички училища в региона. Всяка година в първата неделя на октомври стотици извървяват пътя от Национален парк-музей „Самуилова крепост“ до с. Ключ, а походът се организира от сдружението „Млад планинар“ в Петрич, каза ръководителят на сдружението Гергана Сандъкчиева. 

Маршрутът върви успоредно на крепостната стена, някога изградена от войската на цар Самуил, за да спре навлизането на византийците и превземането на българските територии. Той е с дължина близо шест километра, но по него няма стръмни или трудни участъци. Миналата година в похода се включиха над 700 човека, като най-малките участници бяха едногодишни деца, а най-възрастният беше на 77 години.

Тази година походът е п

Община Шумен планира да извърши поредно за годината пръскане против комари в края на тази седмица, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. 

На 20 срещу 21 септември, от 22:00 до 6:00 часа, ще се проведе имагоцидна обработка на комари в Шумен, в кв. „Дивдядово“, на туристическите заслони на Шуменското плато, включително в районите на паметника „Създатели на българската държава“ и на Шуменската крепост на платото. Обработките ще са с агрегати за топъл и студен аерозол, като ще се използва препаратът „Цитрол 10/4 УЛВ“, отбелязват от общинския пресцентър.

Оттам уточняват, че при неблагоприятна метеорологична обстановка, валежи или силен вятър, третирането ще се извърши на 21 срещу 22 септември.

Собствениците на пчелини са длъжни да предприемат мерки по опазването на пчелните семейства от отравяне чрез покриване или з

България е сред първите страни в света при понижаване тежестта на туберкулозата сред обществото, каза още тя. Честотата на заболеваемост от туберкулоза в Румъния е 120 на 100 000 души население, а в Грузия, Армения, Таджикистан и Узбекистан броят на заболелите е малко над 1000 на 100 000 души.

До този момент новооткритите случаи на туберкулоза в Бургаска област са 32, с 16 по-малко в сравнение с миналата година – 48 случая, посочи д-р Трошанова. Тя очаква до края на годината да бъде достигнат миналогодишния брой, но посочи, че няма място за безпокойство, като припомни, че предходни години потвърдените случаи на туберкулоза са били над 100.

Приети за лечение пациенти в Белодробната болница в града

До края на август в Белодробната болница в Бургас са изследвани 280 пациенти, като 59 от тях са приети за лечение, посочи д-р Трошанова. Сред приетите потвърдените случаи на заразени с COVID-19 са седем, с туберкулоза – 12, а с пневмония са 15. По думите малко над 21 % са хоспитализираните от всички изследвани пациенти в лечебното заведение за този период. Някои от пациентите лежат в болницата за втори път, допълни тя.

Припомняме, че по данни на Регионалната здравна инспекция в Бургас потвърдените случаи на заразени с COVID-19 в Бургаска област за юни са девет, а за юли – 24. За август месец са потвърдени 87 случая на заразени с COVID-19, а в първата седмица от септември случаите са 22, като двама са починали, сочи справка на интернет страницата на РЗИ – Бургас.

Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. На днешното заседание „За“ гласуваха двама народни представители, „Против“ – шестима. Двама дадоха вот „Въздържал се“.

Законопроектът е внесен от Костадин Костадинов от „Въздраждане“ и група народни представители. 

(следва)

Търговищкият окръжен съд пусна под парична гаранция бившия кмет на Омуртаг Ешреф Ешрефов, обвинен в участие в организирана престъпна група. Съдебният състав уважи искането на защитата за изменение на мярката за неотклонение „Домашен арест“ в по-лека на Е. Е. и постанови „Парична гаранция“ в размер на 20 хиляди лева, съобщи говорителят на Окръжния съд в Търговище Десислава Здравкова. 

От институцията припомнят, че Е. Е. е привлечен като обвиняем за това, че от началото на 2019 година е участвал в организирана престъпна група в Омуртаг и на територията на общината с цел извършване, съгласувано в страната, на престъпления по служба, за които е предвидено наказание „Лишаване от свобода” повече от три години. Групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица, посочват от съда.

Съдебният състав счита, че към момента пр

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Добрич през второто тримесечие на 2024 година е 31, а новопостроените жилища в тях са 44. Спрямо второто тримесечие на 2023 година сградите са с 6 повече или с 24 на сто, а жилищата в тях намаляват с 9, или със 17 на сто, показват предварителни данни на Националния статистически институт, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 54,8 на сто, а с тухлена са 25,8 на сто. 

От отдел "Статистически изследвания - Добрич" обясняват, че област Добрич е на девето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Най-висок е делът на новопостроените жилища с четири стаи - 45,5 на сто, следван от тези с три стаи - 31,8 на сто.

Общата полезна площ на новопостр

Под надзора на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив продължават следствените действия по разследване и установяване на причините за катастрофата на учебно-боен самолет L-39 ZA в авиобаза „Граф Игнатиево“, при която вчера загинаха двама военни пилоти. Назначена е съдебно-медицинска експертиза, съобщиха от прокуратурата. 

При извършен оглед на местопроизшествието е открита и иззета т.нар. черна кутия на самолета, която е предоставена за изготвянето на експертиза. Иззета е цялата документация, свързана с планирането и осъществяването на полета, както от авиобаза „Граф Игнатиево“, така и от базата в Долна Митрополия. Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на учебно-бойния самолет непосредствено преди катастрофата. 

Продължават разпитите на свидетели и на длъжностни лица от Въоръжен

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Няма случаи на чисти ковидни пневмонии в болницата, посочи пулмологът. Сред усложненията при приетите за лечение пациенти са наблюдавани обостряне на хронични заболявания, хроничен бронхит, белодробен емфизем и увеличаване на симптомите при пациентите с астма.

Случаите на пациенти с комбинация от COVID-19 и туберкулоза са седем, като лечението се провежда едновременно в рамките на десет дни, каза д-р Трошанова. Тази година е наблюдаван и случай на носител на вируса на ХИВ с туберкулоза, каза още пулмологът.

Процедура по приемане и лечение в болницата

Всеки пациент е задължен първо да му бъде направен бърз антигенен тест за COVID-19, каза пулмологът. По време на грипна вълна се правят комбинирани бързи антигенни тестове за откриване на коронавирус или грипен вирус тип А и тип Б, уточни тя.

Много често пациентите биват изпратени от друг медицински специалист с конкретни съмнения, каза тя и допълни, че пулмолозите преценяват дали пациентът да бъде приет за лечение в Белодробната болница. Ако няма да бъде приет, пациентът се изписва за домашно лечение с медикаменти.

Хоспитализираните пациенти с потвърден COVID-19 вирус се изолират от нековидните в специално отделение, където остават под наблюдение за седем дни, посочи д-р Трошанова.

Към лечението на пациенти с COVID-19 се използват антибиотици за въздействие върху вирусната репликация и срещу образуване на кръвни съсиреци, както и прием на Витамин С. Нековидните пациенти се лекуват съобразно заболяването със съответните медикаменти и алгоритъм на лечение от два до три месеца престой, уточни д-р Трошанова.

Разкриване на ковид отделение

В средата на юли се наложи да открием ковид отделение с капацитет от десет легла, каза специалистът. В рамките на седмица бяха заети седем от леглата, затова от болницата предоставихме още осем легла, уточни тя. По думите са предприети всички необходими мерки за отделяне на ковид потвърдените пациенти с нековидните.

„По време на ковид пандемията бе открито Отделението за коровирусната инфекция към болницата на 13 август 2020 г. и през април 2023 г. то бе закрито. За този период са лекувани 996 души. Въпреки закриването, продължаваме да лекуваме заразени с вируса пациенти“, посочи управителят на СБАЛПФЗ - ургас.

Д-р Трошанова припомни, че от 1 юли спира функционирането на Националната система за борба с COVID-19, както и на Единния информационен портал – coronavirus.bg, като случаите на COVID-19 ще се съобщават веднъж седмично. По думите положителни резултати от направените в болницата бързи антигенни тестове се изпращат на РЗИ – Бургас, които обработват информацията. Регионалните здравни инспекции единствено могат да кажат дали антигенната проба е положителна или отрицателна, докато Националният център по заразни и паразитни болести в София може да даде подробна информация за теста, уточни д-р Трошанова.

Симптоми на новия вариант на COVID-19 

Новата коронавирусна инфекция няма нищо общо с предходната, заяви пулмологът. Новият COVID-19  е сравнително лек, докато първият предизвикваше т.нар. мозъчна мъгла - постковид синдром, характерен с по-слаба концентрация, лесна раздразнителност, разсеяност и паметови затруднения, обясни тя. Други синдроми на пациентите, преболедували „дългия COVID-19“, са задух, продължаваща кашлица, ставни и мускулни болки, както сърдечносъдови оплаквания и нарушение в бъбречните и чернодробни показатели.

Често срещани симптоми за новия вариант са суха продължителна кашлица с болки в гърлото, хрема и сълзене на очите, температура до 37,5 градуса, втрисане и главоболие. Възможно е да има и гастроентериална симптоматика, уточни д-р Трошанова.

Последствията от ковид пандемията

Коронавирусната инфекция вирее от хилядолетия, като вирусът се модифицира постоянно, каза пулмологът. Противовирусните препарати и ваксините подпомогнаха за справянето с бързото разпространение на вируса по време на пандемията през 2020 г., но въпреки това щамовете продължават да мутират, поясни д-р Трошанова.

По време на пандемията голяма част от здравните специалисти напуснаха своята професия поради паниката, страха и липсата на достатъчно предпазни средства срещу COVID-19, каза управителят на СБАЛПФЗ - Бургас. Липсата на умения за справяне с пандемията също оказа натиск върху лекарите и медицинските сестри, уточни тя.

Днес медицинският персонал е много по-информиран за вируса и имат натрупан опит, посочи д-р Трошанова. По думите медиците осъзнават отговорността за здравето на своите пациенти, което могат да гарантират, когато „самите те предпазят себе си“.

Изграждане на университетски корпус към лечебното заведение

Очаква се този месец да започнат строително-монтажните работи по изграждането на нов корпус на територията на Белодробната болница в Бургас, всички административни задължения са изпълнени, съобщи д-р Трошанова. Корпусът ще бъде и университетска база към болницата. Тя припомни, че през октомври 2023 г. Община Бургас получи лиценз за изграждане на университетски крпус към СБАЛПФЗ в града. Предоставени са финансови средства от държавния бюджет в размер от 4,1 млн. лева, обяви специалистът.

Корпусът ще има допълнителни помещения за медицинска дейност и лекционни зали за обучение на специализанти. На първия етаж ще бъдат разположени, регистратура, лекарски и манипулационни кабинети, чакалня, както и административна част. Лекционните зали ще бъдат на второто ниво. Базата ще се намира на мястото на вече изградената поликлиника. Ще има и обособена градинска част със зона за отдих.

Към дейностите се предвижда и цялостен ремонт на основната сграда на лечебното заведение. Тя е строена през 1926-1928 г. като структура за лечение на малария и има статут на паметник на недвижимото културно наследство.

Миналата година Белодробната болница в Бургас получи акредитация за следдипломна специализация за придобиване на специалност в системата на образованието в частност по пневмология и фтизиатрия, съобщи д-р Трошанова.

Седмица на отворените врати в Белодробната болница

Безплатни изследвания и консултации за туберкулоза ще се извършват в СБАЛПФЗ в Бургас. В периода от днес до 20 септември болницата обяви Седмица на отворените врати, в която всеки желаещ може безплатно да се консултира, а по преценка на лекар и да му бъдат извършени конкретни лабораторни изследвания и манипулации, каза по-рано този месец д-р Евелина Трошанова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Община Ивайловград е реализирала над 832 хил. лв. приходи от общинско имущество през 2023 г., показва отчет на местната администрация
Партиите и коалициите се споразумяха за състава на секционните избирателни комисии в Свищов
Метеорологичните условия в Търговищко са предпоставка за добра реколта от грозде, посочва производител от региона
Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за депутати в Разград, съобщи Бейтула Сали от структурата на ДПС в Самуил
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Областният управител Мария Башева организира работна среща, на която бяха обсъдени мерки за подобряване на водоснабдяването на община Трявна
Основна линия
Без тежки инциденти и пътнотранспортни произшествия премина Денят без загинали на пътя, отчетоха от полицията в Перник
Основна линия
Ръководството, начело с почетния председател Ахмед Доган, стартирахме консултациите за кандидат-депутатските листи по региони, каза Джевдет Чакъров
В детайли
Българската подкрепа за Украйна в продължаващата руска агресия беше във фокуса на среща на министър Иван Кондов и посланик Олеся Илашчук
На преден план
Възможните терени, на които да се изгради нова концертна зала в София, бяха обсъдени на среща в президентството
В детайли
Обвиняем за закана с убийство и причиняване на телесна повреда на съпругата си е предаден на съд
Контекст
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Контекст
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
В детайли
Днес успях да се видя с двамата българи в Йемен, съобщи Елена Йончева
Местен фокус
Седем мъже от престъпна група за продажба на фалшиви стоки са с повдигнати обвинения, съобщиха от Окръжна прокуратура - Хасково
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.